ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΒΗΜΑ ΥΔΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΩΝ ΟΙΚΙΣΤΩΝ Ο.Σ.Μ.Α.Ε.Σ. ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΥΡΚΑΙΩΝ

Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΥΡΚΑΙΩΝ Empty ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΥΡΚΑΙΩΝ

Δημοσίευση από Admin Τετ 19 Ιουλ - 9:17

ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΥΡΚΑΙΩΝ
Περιήλθε σε γνώση μας, δημοσίευμα από το Πολιτικό blog ἐν Λοκροῖς, το οποίο και δημοσιεύουμε. Καλόν θα είναι οι φίλοι μας, οικιστές και οικοπεδούχοι σε τέτοιου είδους προβλήματα να τα δημοσιοποιούν μήπως και ιδρώσει κανενός υπευθύνου το αυτί.
Αθήνα, Τετάρτη, 19 Ιουλίου 2023
Οι Διαχειριστές.


"Ακολουθεί το δημοσίευμα, από το Πολιτικό blog ἐν Λοκροῖς.
Λάβαμε στο ηλεκτρονικό μας ταχυδρομείο και αναδημοσιεύουμε καταγγελία κατοίκου της περιοχής του ΟΣΜΑΕΣ του ΔΔ Μαλεσίνας του Δήμου Λοκρών, ο οποίος αν και έχει ενημερώσει από τις 20 Μαρτίου τον Δήμο Λοκρών να προβεί σε καθαρισμό οικοπέδων, μέχρι σήμερα περιμένει να δοθεί λύση.

Το  έγγραφο που λάβαμε στο email μας με ημερομηνία 18/7/23
Θέμα: Πυρκαγιές.
Ο.Σ.Μ.Α.Ε.Σ.-Μαλεσίνα, 18/07/2023
1. Έγκαιρα στις 20 Μαρτίου 2023 έστειλα επιστολή προς τον Ο.Σ.Μ.Α.Ε.Σ, (συνημμένη), με κοινοποίηση στο Δήμο Λοκρών και την πυροσβεστική Αταλάντης, για τον καθαρισμό των όμορων οικοπέδων της οικίας μου. Ο Ο.Σ.Μ.Α.Ε.Σ, μου απάντησε ότι ειδοποιήθηκαν, χωρίς ωστόσο μέχρι σήμερα να καθαριστούν. Ο δε Δήμος Λοκρών δεν προέβη σε καμία ενέργεια γι' αυτά που υποχρεούται και προβλέπει ο σχετικός Νόμος, (ΦΕΚ με αριθμό 2549, τεύχος Β', της 19.4.2023, η υπ' αριθ. 20/2023), δηλαδή για τον καθαρισμό των οικοπέδων.
2. Τα χόρτα αυτή τι στιγμή είναι σε τέτοια κατάσταση, που αν μη γένοιτο προκληθεί πυρκαγιά δεν θα μείνει τίποτα.
3. Πέραν όλων αυτών ,προφανώς η Δ.Ε.Η, έκοψε τα κλαδιά των πεύκων που έρχονταν σε επαφή με το ηλεκτρικό δίκτυο και ο εργολάβος τα άφησε κατά γης. Αυτά τα παρατημένα κλαδιά είναι έτοιμα για να προκληθεί πυρκαγιά.
Παράκληση σε ότι σας αφορά.

Το επισυναπτόμενο έγγραφο με ημερομηνία  20/3/23
Ο.Σ.Μ.Α.Ε.Σ.-Μαλεσίνα, Δευτέρα, 20 Μαρτίου 2023
1. Εν όψει της φετινής αντιπυρικής περιόδου, που αρχίζει την 1η Μαΐου θα ήθελα να σας παρακαλέσω όπως έγκαιρα, με τον λογαριασμό ύδρευσης Μαρτίου ή την ετήσια εισφορά που παίρνουν όλοι οι οικοπεδούχοι, ενσωματώσετε πληροφοριακό σημείωμα σχετικά με την υποχρέωση που έχουν οι οικοπεδούχοι για τον καθαρισμό των οικοπέδων τους και σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση 17647 οικ. Φ.700.20/2022 - ΦΕΚ 1301/Β/18-3-2022 άρθρο 1, §1, κ.λπ.
2. Παράκληση κ. Πρόεδρε, όπως ειδοποιηθεί ο κάτοχος του αριστερού όμορου αριστερού οικοπέδου της οικίας μου, όπου τα χόρτα είναι πολλά και μεγάλα και υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς για το σπίτι μου.
3. Ο Δήμος Λοκρών στον οποίο κοινοποιείται η παρούσα επιστολή μετά την παρέλευση άπρακτης της ως άνω προθεσμίας της 30ης Απριλίου, προβεί σε αυτεπάγγελτο καθαρισμό των οικοπέδων και χώρων δικαιοδοσίας του σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση 17647 οικ. Φ.700.20/2022 - ΦΕΚ 1301/Β/18-3-2022 άρθρο 3, § 3 κ.λπ.
4. Ευχαριστώ εν αναμονή ενεργειών σας και ενημέρωση μου. "

Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 143
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2014

https://osmaes.forumgreek.com

Αρέσει στον χρήστη Admin

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης